האם חוקי להשתמש בתמונות בהן מוצגים אנשים אחרים?

של מי התמונה הזאת? על חוקיות תמונות שבהן מופיעים אנשים לצורך קידום העסק

עו"ד אסף כהן צידון מסביר למה אסור להשתמש בתמונות שבהן מופיע אדם אחר, מה הסיכון שאנחנו לוקחים בהפצת תמונות אלו ובאילו מקרים מותר להפיץ אותן, אם בכלל

מאת: עו"ד אסף כהן צידון

לאחרונה ראיתי שיש המון שאלות העוסקות בפרטיות, כשהעיקרית שבהן היא שימוש בתמונות שבהן מופיעים אנשים לצורך קידום העסק – האם מותר, איך מותר ואיך אפשר. לכן, החלטתי לכתוב פוסט שימצה את עיקר העניינים שקשורים לפרטיות (כמובן שיש סוגיות נוספות אך נתמקד בעיקריות שבהן).

אז סוגיה שחוזרת על עצמה אצל הרבה בעלי עסקים שפונים אליי, היא סוגיית שימוש בדמות של אדם לצורך קידום העסק וגם, מה אם מופיעים ילדים? מבטיח שגם על זה נענה

לפני הכל – מהי פרטיות ומהי פגיעה בפרטיות?

פרטיות במהותה עוסקת בחופש של כל אדם שיניחו לו לנפשו, שלא יכירו אותו ושלא יידעו שהוא קיים בכלל.

החוק מגדיר לא פחות מ-11 מקרים שונים שמהווים פגיעה בפרטיות. אחד העיקריים שבהם הוא "שימוש בשם אדם, בכינויו, בתמונתו או בקולו, לשם ריווח", אלא אם יש הסכמה כמובן.

"צילמתי אנשים באירוע להשקת העסק שלי, האם אני יכול להשתמש בתמונות בלי לבקש אישור שלהם?"

התשובה תלויה בשאלה; עד כמה אותו אדם הוא גורם "מרכזי" בתמונה. במידה וצילמנו שטח פתוח שמופיעים בו מאות אנשים שאין "פוקוס" על אף אחד מהם אז הנטייה תהיה לומר שלא מדובר ב"שימוש בדמות" ואז אין צורך באישור. אך ככל ובאחת התמונות ישנו אדם שהוא למעשה "מרכז התמונה" אז הנטייה תהיה לומר שמדובר בשימוש בדמותו לצורך רווח, עניין אשר דורש הסכמה של אותו אדם לשימוש כאמור.

ואם מדובר במוסד ללא כוונת רווח? האם גם אז יש צורך באישור?

חד משמעית כן. בתי המשפט נתנו פרשנות מרחיבה למושג "רווח" והכלילו בזה כל שימוש שהוא למען קידום מטרות או שיפור מוניטין כזה או אחר, גם אם מדובר במוסד ללא כוונת רווח דוגמת עמותה.

"ביקשתי ממצולמים אישור במעמד הצילום והם אמרו 'אין בעיה', חלק גם כתבו לי בווטסאפ 'תשתמש, בוודאי'. האם זה מספיק?"

לא בהכרח, אבל גם אם כן – זה בוודאי לא מספיק טוב. עליכם לקבל הסכמה מפורשת, מתועדת וברורה לשימוש הספציפי שאתם רוצים לעשות (כי אם מישהו מסכים שתשתמשו בתמונה שלו לצורך פרסום פשוט בפייסבוק, זה לא בהכרח אומר שהוא מסכים להופיע על שלט חוצות בנתיבי איילון), ולכן דרך המלך היא לקבל הסכמה מסודרת בכתב לשימוש שאתם צריכים. הסכמה בעל פה או הסכמה "סתמית" תקשה עליכם להוכיח שקיבלתם הסכמה במידה ויטענו נגדכם שהפרתם פרטיות של אדם כלשהו. אם אתם נוהגים לצלם אנשים לעתים קרובות לצרכי פרסום אז מוטב להצטייד בטפסי הסכמה ("ריליס") שעליהם תוכלו להחתים מצולמים. אם אין לכם טפסים כאלה, כדאי שתפנו לעורך דין המתמחה בתחום הזה, לנסח עבורכם.

"ומה לגבי קטינים? לא ראיתי את המילה 'קטין' או 'מעל 18' בחוק הגנת הפרטיות. האם זה אומר שאין בעיה להשתמש בדמותם של בני 17 לצרכי פרסום?"

אכן אין התייחסות מפורשת לקטינים בחוק הגנת הפרטיות, אך על פי חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, כל פעולה משפטית של קטין שלא מדרכם של קטינים לעשות דורשת את הסכמת האפוטרופוסים שלו (לרוב ההורים), ומתן הסכמה לשימוש בדמות (בוודאי אם מדובר בחתימה על הסכם) היא פעולה משפטית לכל דבר.

אך האם דרכם של קטינים להסכים לשימוש בדמותו למטרות רווח? ובכן, גם אם מדובר בפרסום פשוט בדף הפייסבוק, אין פסיקה מחייבת בעניין, אך אם יש ספק – אין ספק. לכן במסגרת קבלת הסכמה לפרסום מוטב לבקש הצהרה מהצד שנותן הסכמה שהוא בן 18 ומעלה, ובמידה והוא קטין – לבקש הסכמה של האפוטרופוסים שלו. היו כבר תביעות על כך בעבר ובתי המשפט פסקו נגד מפרסמים מהסיבה שלא התקבל אישור אפוטרופוס, גם במקרים שבהם קטינים הסכימו לפרסם.

"מהו ה'עונש' על שימוש בדמות ללא הסכמה?"

חוק הגנת הפרטיות קובע פיצוי של עד כ-60,000 ₪ ללא הוכחת נזק בגין כל הפרה של פרטיות (הסכום המדויק צמוד למדד), וכפל פיצוי אם הוכח שהפרסום נעשה בכוונה לפגוע, בהחלט לא סכום שנעים להתמודד איתו, הגם שבהיעדר הוכחה לקבלת הסכמה סביר להניח שהשאלה העיקרית היא "איזה פיצוי" ולא "האם יהיה פיצוי".

אז לסיכום, מה עושים כרוצים להשתמש בדמות של מישהו לצורך פרסום?

בגדול, סדר הדברים העיקרי (שימו לב שייתכן ויש עניינים נוספים, כל מקרה לגופו), הוא: (א) בירור האם יש צורך בהסכמה כלשהי; (ב) קבלת הסכמה מפורשת וכתובה לסוג השימוש הספציפי שאתם מעוניינים לעשות; (ג) ככל ומדובר בקטינים – לבקש אישור אפוטרופוסים.

וכמובן, אם אתם נוהגים לפרסם דמויות של אנשים כדבר שבשגרה (למשל אתם מצלמים הרבה דוגמנים/דוגמניות ומשתמשים בתמונות האלה לצורך הקידום שלכם), עדיף שיהיה לכם מסמך משפטי מסודר וערוך היטב שיגן עליכם יחד עם הדרכה מתאימה כך שאפילו אם תוגש נגדכם תביעה או יישלח מכתב התראה לפני תביעה, תוכלו להתמודד עם דרישה לפיצוי ביתר קלות.

לסיכום, צילמתם מישהו ללא אישורו המפורש וחתימתו על מסמך משפטי המפרט את אופי השימוש בתמונתו? אתם מסתכנים בתביעה. המצולם הינו קטין? כדאי להחתים את האפוטרופוס ובמידה והעסק לא זקוק לתמונות מהסוג הזה, אולי אפילו כדאי לוותר על תמונות של קטינים. בקיצור, כשיש ספק, אין ספק, ותמיד כדאי שיהיה מסמך ריליס המנוסח על ידי עורך דין מומחה בתחום.

המידע בכתבה זו עדכני ליוני 2019 ואינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי. האחריות על שימוש בתמונות ועל פרשנות הקורא הינה על אחריותו בלבד.


על הכותב:
אסף כהן צידון, הינו בעל תואר LLB במשפטים וממשל בהתמחות יישוב סכסוכים מהמרכז הבינתחומי בהרצליה, עוסק ובעל ניסיון בדיני אינטרנט, משפט מסחרי וקניין רוחני.

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

עוד מהבלוג

דברו איתנו

כמה פרטים קטנים ואנחנו כבר חוזרים אליכם:

סטודיו השייק