מה עדיף, וויקס או וורדפרס?

לא מצליחים להחליט מה הכי זול, איכותי ומשרת את המטרות שלכם? אל דאגה, המדריך הבא יעזור לכם לקבל את ההחלטה הנכונה.

אתם בוודאי רוצים ישר לקפוץ לתשובה הסופית, נכון? אבל באמת שאין אחת כזאת. החדשות הטובות הן שלא מדובר בהחלטה קשה, וכדי להקל עליכם עוד יותר, עשינו פה סדר שיעזור לכם להבין מי נגד מי.

מי אתם ומהם הצרכים שלכם?

לכל אחת מהפלטפורמות יש יתרונות בולטים. השאלה הכי חשובה שתעזור לכם להחליט בסופו של דבר, היא – מה המטרה שלכם בבניית אתר. כן, כזה פשוט.

בואו נדבר על Wix

וויקס, הפלטפורמה שאפשר היה רק לחלום עליה פעם, יכולה לאפשר לכל מי שרוצה להקים לעצמו אתר בחינם, לעשות זאת בעצמו. היא כוללת תבניות עם עיצוב מרשים, תפריטים וטפסים בלחיצת כפתור, שינוי צבעים ברגע ובאמת, צעד גדול לאנושות. הרעיון של וויקס נולד מתוך הצורך בבניית אתר ללא מתכנת.

האם זה מתאים לכם?

כדי להבין מה הקאץ' עבורכם, אנחנו צריכים לחזור לשאלה הראשונה ולהבין מי אתם. לשם כך, נסו לענות על השאלות הבאות:

1. האם אתם יודעים מה אתם רוצים?

יש אנשים שלא יודעים מה הם רוצים וזקוקים לאיש מקצוע שיכוון אותם ואת המטרות של האתר שלהם, וזה בסדר.

2. האם תצליחו לעצב את האתר שלכם בעצמכם?

יש אנשים שלא ידעו לעצב לעצמם אתר, גם כשזה מונגש להם בקלות רבה. וגם זה בסדר, כי זה לא התחום של כולם. מי שרוצה, יכול לפנות היום לאנשי מקצוע שיבנו לו אתר בוויקס בתשלום. בעיה ראשונה נפתרה, אך גוררת איתה עלות של כמה אלפיות. והערה קטנה, יש יותר גרוע מזה – אנשים שרק חושבים שהם יכולים לעצב בעצמם (ולאף אחד לא נעים לגלות להם שזה לא נכון).

האם תצטרכו דומיין משלכם, אחסון ושום זכר ללוגו של וויקס?

בוויקס מוצעות תוכניות פרימיום הכוללות תשלום חודשי עבור שירותים נוספים. שירותים אלו כוללים חיבור לדומיין שלכם ואחסון (כתובת האתר שלכם), הסרת הפרסומות של וויקס על גבי האתר שלכם, ואפילו הסרת הפביקון של וויקס (אייקון קטן שמופיע על לשונית הדפדפן למעלה). בסופו של דבר, אתם עשויים לשלם כמה מאות בשנה אם תרצו לקבל חזות מקצועית לאתר שלכם. אם אתם לא יכולים לבנות אותו בעצמכם, זה יעלה עוד כמה אלפים, כתשלום חד פעמי.

מגבלות בשימוש ב Wix

Wix הנה למעשה תוכנה לבניית אתר בקוד סגור. מה זה אומר?הכוונה היא שכל הקוד והאתרים שנבנים ומאוחסנים אצל וויקס (ואין אפשרות לאחסן אותם במקום אחר) הם למעשה שייכים לוויקס. מדוע יש לתת את הדעת על העניין הזה? מפני שאם לדוגמא מחר וויקס תפשוט את הרגל – כל האתרים שנבנו באמצעותה יקרסו /יפסיקו לפעול. אותו הדבר לגבי שינויי מחירים / מדיניות שונה – למעשה הם "מחזיקים לכם את האתר" אצלם ולא נותנים גישה לקוד עצמו – דבר שמגביל אפשרויות שליטה באתר.

בנוסף, לאחר שבחרתם תבנית עיצוב לאתר שלכם בוויקס– לא ניתן לשנות אותה. מגביל מאוד ביחס לוורדפרס– שם ניתן לשנות תבנית עיצוב כאוות נפשכם.

מה הקטע עם וורדפרס?

וורדפרס, היא פלטפורמה חינמית המבוססת על קוד פתוח. זה אומר שהאתר שבניתם הוא שלכם ואתם אלה שמנהלים אותו. וורדפרס, לא גובים מכם כסף ולא יגבו כסף לעולם. בוורדפרס יש לכם גישה לקוד (ה"בפנוכו" של האתר) וניתן למעשה לבנות או לשנות ולערוך כאוות נפשכם ללא כל גבול.

יחד עם זאת, לא כל אחד יכול לבנות אתר בוורדפרס, מה שהופך את הצורך באיש מקצוע לכדאי מאוד באתרים פשוטים עד הכרחי לחלוטין כשמדובר באתרים מורכבים יותר.
בוורדפרס כאמור, אין עלויות כלשהן. העלות היחידה היא הדומיין שלכם והאחסון שאותם בכל מקרה יש לשלם בעת בניית אתר.

מהירות טעינת האתר שלכם

בעוד שוויקס מגבילה אותנו (האחסון חייב להיות דרכם תמיד) ואין גישה לקוד עצמו, הפעולות שנוכל לבצע על מנת לקצר את זמני הטעינה של האתר שלנו – די מוגבלות. ההיפך מוורדפרס– שם ניתן לשפר את הקוד והעמודים השונים, להשתמש בתוספים לזירוז טעינת האתר ועוד.

קידום אורגני בגוגל

מפני שמראש וורדפרס הנה מערכת קוד פתוח ויש גישה מלאה לקוד ולכל עמוד, ניתן לקדם אתרים שבנויים בוורדפרס ביתר קלות. וויקס הנה פלטפורמת קוד סגור וגם בה קיימות אופציות לקידום האתר אך אלה אופציות מובנות בלבד שוויקס בעצמם נתנו. לא ניתן להתערב בקוד למעשה או לבצע מניפולציות כאלו ואחרות אלא רק במסגרת מה שוויקס נתנו לנו לערוך.
בנוסף, גוגל "מעדיף" אתרים שנבנו בקוד פתוח מאשר קוד סגור ואף שם דגש כיום על האופן שבו האתר בנוי עבור הגולש. ישנם כללים ברורים לגבי בניית אתרי אינטרנט מקצועי ובמידה ומשתמש שאינו מכיר חוקים אלו, בונה אתר בוויקס ע"פ "מה שנראה לו" – גוגל ייקח זאת בחשבון ועלול לפגוע בדירוג האתר ולהקשות עליו את תהליך הקידום האורגני.

כמובן שבוני אתרים המומחים בוויקס יודעים ומכירים את כללי בניית האתרים ויוכלו לבנות אתר לתפארת. אך יש לקחת בחשבון את שאר החסרונות של מערכת זו.

אוקיי, אז מה כדאי בכל זאת?

כמו בהרבה דברים בחיים, מדובר במכלול של שיקולים ביניהם מטרת האתר, התקציב שלכם ומה תרצו לעשות איתו בעתיד.

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

עוד מהבלוג

דברו איתנו

כמה פרטים קטנים ואנחנו כבר חוזרים אליכם:

סטודיו השייק